Népi kalendárium
Melyik a gonoszjáró nap? Mikor lesz és mi az a Virágvasárnap? Mikor van a barkaszentelés? Mit jelent ha megszólal a pacsirta?
Őseink sok-sok megfigyelését, tapasztalatát már-már elfeledjük, ezért új rovatot indítottunk a LAPSZEMLE.hu jobb oldalán, a második oszlopban: a Népi kalendáriumot. Itt megtalálják a következő napok ősi magyar névnapjait, eseményeit vagy időjósló természeti jelenségeit is. Április első napjáról kiderül, hogy miért is ez a bolondok napja.
A következő hét napra ezt írja a LAPSZEMLE.hu népi kalendáriuma:
(A cikk a hírdetés után folytatódik)
Magvetô Hava (Október)
13. napja
Batu - Mongol kán.
Kálmán napja, aki ír zarándok volt, a Szentföldre iparkodott. Ausztriában kémnek nézték és két rablógyilkossal együtt fölakasztották (1002). Ausztria egyik régi patrónusa.
A mi Szent István királyunk Kálmán legelsô magyar tisztelôje volt. Állítólag hazánkba hozatta a szent ereklyéit, amelyek késôbb a melki apátságba kerültek, most is ott ôrzik.
Magvetô Hava (Október)
14. napja
Dorozsma - Barátság, vôfély.
Ilona napja, a nôi név, a Heléna régi magyarosodott alakváltozata. Pontos jelentése vitatott.
Magvetô Hava (Október)
15. napja
Táltos - Önkívületbe ejt, révül.
Teréz napja, a nôi szentek közül Szent Teréz a legnagyobb, a 16. században élt. Talán épp ezért nem véletlen, hogy ezen a napon több helyen asszonyi dologtiltó nap is. Tilos volt nekik mosni és kenyeret sem süthettek.
Sok helyen ilyenkor kezdenek szüretelni. Egerben, a híres borvidéken Teréz-szedés a neve.
Magvetô Hava (Október)
16. napja
Kedves -
Gál napja, Gallus, ír származású szent, már a kalandozások korából ismert St. Gallen megalapítója, esetleg névadója. Tisztelete bencés rendtársai révén nyilvánvalóan már az Árpád-korban gyökeret vert hazánkban. Erre utal a Szentgál falu, amelynek azért lett ô a védôszentje, mert a környezô bakonyi ôsrengeteg hasonlatos volt ahhoz a szinte megközelíthetetlen remeteséghez, amelyben Gál meghúzta magát és az állatokkal barátkozott. Legendája szerint egy medvére parancsolt rá, hogy segítsen szálfát hozni, követ görgetni a kolostor építésénél.
A halászat befejezô napja: tavakon, folyókon utolsó nagy közös halfogást tartanak.
A makk érését e naptól számítjuk.
Már a jövô nyári idôjárásra mutat. (Talán azért is, mert az idén már nem okoz idôjárási gondot a mezôgazdálkodás.)
Magvetô Hava (Október)
17. napja
Balajtár -
Hedvig napja, középkori magyarsággal Adviga, Hadvig. A meráni grófok családjából származott (1174 - 1243) és így rokonságba került az Árpádházzal is. Testvére volt II. András feleségének, Gertrudnak, tehát a mi Szent Erzsébetünknek nagynénje. Henrikhez, Szilézia és Krakkó hercegéhez ment férjhez. Hat gyermeke született, utána urával együtt megtartóztatást fogadott. Szilézia patrónája.
Magvetô Hava (Október)
18. napja
Szívölô - Magyar mondai fejedelemlány, magyar fejedelem felesége.
Lukács evangélista napja, Pál apostol útitársa. Megtérése elôtt mûvelt pogány orvos volt. Régi jámbor hagyomány szerint ô lett volna az egyik emmausi tanítvány.
Az orvosok és kórházak, fürdôk jeles védôszentje. Hazánkban az ô nevét viseli a budai Lukács-fürdô és kórház, amelyet az irgalmasrend alapított. Szobra is ott látható az épület homlokzatán.
A Mecsek-alján a gesztenyeszüret napja, akkor tartják a pécsváradi leányvásárt.
Magvetô Hava (Október)
19. napja
Villám -
Nándor napja, a magyar eredetû férfinév. Eredetileg a dunai bolgárokat hívták hasonló módon, keresztnévként a 19. században terjedt el, valószínûleg a Ferdinánd név magyarosítása miatt.