Népi kalendárium
Melyik a gonoszjáró nap? Mikor lesz és mi az a Virágvasárnap? Mikor van a barkaszentelés? Mit jelent ha megszólal a pacsirta?
Őseink sok-sok megfigyelését, tapasztalatát már-már elfeledjük, ezért új rovatot indítottunk a LAPSZEMLE.hu jobb oldalán, a második oszlopban: a Népi kalendáriumot. Itt megtalálják a következő napok ősi magyar névnapjait, eseményeit vagy időjósló természeti jelenségeit is. Április első napjáról kiderül, hogy miért is ez a bolondok napja.
A következő hét napra ezt írja a LAPSZEMLE.hu népi kalendáriuma:
(A cikk a hírdetés után folytatódik)
Fergeteg Hava (január)
28. napja
Zalán (Salán) - Bolgár fejedelem, kit honfoglaló ôseink legyôztek.
Károly napja, a régi magyar személynév, a török eredetû karul, karvaly madárnévbôl származik. Már a középkorban azonosították azonban a germán eredetû német Karl névvel, mivel ennek a latinosított Carolus formája az -us végzôdés nélkül hasonlóan hangzott, mint a magyar név. A germán név jelentése: szabad (férfi), legény, paraszt.
Fergeteg Hava (január)
29. napja
Irnek - Férfiacska, Etele fia, azonos a monda Csabájával, a Gyula-ház, azaz Árpád-ház ôse.
Adél napja, a német erdetû nôi név. Eredetileg az Adel- kezdetû nevek (Adelgund, Adelheid) rövidülése, jelentése: nemes. Maga az Adél a francia Ad?le-bôl került át hozzánk
Fergeteg Hava (január)
30. napja
Jászó -
Gerda napja, az északi germán eredetû nôi név, a germán mitológiában Freyr isten feleségének a neve, jelentése védôkerítés. Egyben a Gertrúd német beceneve is.
Fergeteg Hava (január)
31. napja
Anikó -
Marcella napja, a nôi név a latin eredetû Marcellus családnévbôl származó Marcell férfinév nôi párja.
Jégbontó Hava (február)
1. napja
Csanád - Vezér; I. István hadvezére, Ajtony legyôzôje.
Ignác napja, a latin Ignatius név rövidülése. Eredete és jelentése ismeretlen, de kapcsolatba szokták hozni a latin ignis (tûz) szóval.
Jégbontó Hava (február)
2. napja
Emese - Álmos fejedelem anyja, az Árpád-ház ôsanyja
Gyertyaszentelô Boldogasszony napja. Ezen a napon (a római katolikus egyház) Szûz Mária megtisztulására emlékezik. A templomok körül körmenetet tartottak, és közben zsoltárokat énekeltek. Nagyon fontos dolog volt a gyertyaszentelés. A szentelt gyertya Krisztus jelképe. Úgy tartották a gyertya megvédi a gonosz szellemektôl a csecsemôket, a betegeket, a halottakat. Nagyobb ünnepeken is meggyújtották a szentelt gyertyákat.
Ha süt a nap és a megve vagy a borz meglátja árnyékát, akkor még negyven napig hideg lesz.
Ha hideg van, ráadásul havazik, akkor nemsokára tavasz lesz.
A hosszú jégcsap jó kukoricatermést ígér.
Jégbontó Hava (február)
3. napja
Kund (Könd) - Fejedelem, kazár fôméltóság, magyaroknál: vezér, fejedelem, törököknél: becsült, tisztelt.
Balázs napja, Szent Balázs püspök egy özvegyasszony fiának kivette a torkán akadt halszálkát. A fia megmentôjének hálából ételt és gyertyát vitt az anya. Ennek emlékét ôrzi a Balázs-áldás vagy balázsolás.
A balázsolás alkalmával a torokfájósokat parázsra vetett alma héjával megfüstölték, hogy ezzel enyhítsék a fájdalmat, betegséget és elûzzék a gonoszt.
Több évszázadra visszanyúló szokás szerint e napon tartották a Balázsjárást, amikor házról-házra vonulva toborozták a diákokat az iskolába.
Ha ezen a napon esik, akkor jég veri el nyáron a termést.
Baranyában, Szeged környékén is a szôlô négy sarkában megmetszenek egy-egy tôkét, hogy a madarak ne bántsák a termést.