Népi kalendárium
Melyik a gonoszjáró nap? Mikor lesz és mi az a Virágvasárnap? Mikor van a barkaszentelés? Mit jelent ha megszólal a pacsirta?
Őseink sok-sok megfigyelését, tapasztalatát már-már elfeledjük, ezért új rovatot indítottunk a LAPSZEMLE.hu jobb oldalán, a második oszlopban: a Népi kalendáriumot. Itt megtalálják a következő napok ősi magyar névnapjait, eseményeit vagy időjósló természeti jelenségeit is. Április első napjáról kiderül, hogy miért is ez a bolondok napja.
A következő hét napra ezt írja a LAPSZEMLE.hu népi kalendáriuma:
(A cikk a hírdetés után folytatódik)
Jégbontó Hava (február)
1. napja
Csanád - Vezér; I. István hadvezére, Ajtony legyôzôje.
Ignác napja, a latin Ignatius név rövidülése. Eredete és jelentése ismeretlen, de kapcsolatba szokták hozni a latin ignis (tûz) szóval.
Jégbontó Hava (február)
2. napja
Emese - Álmos fejedelem anyja, az Árpád-ház ôsanyja
Gyertyaszentelô Boldogasszony napja. Ezen a napon (a római katolikus egyház) Szûz Mária megtisztulására emlékezik. A templomok körül körmenetet tartottak, és közben zsoltárokat énekeltek. Nagyon fontos dolog volt a gyertyaszentelés. A szentelt gyertya Krisztus jelképe. Úgy tartották a gyertya megvédi a gonosz szellemektôl a csecsemôket, a betegeket, a halottakat. Nagyobb ünnepeken is meggyújtották a szentelt gyertyákat.
Ha süt a nap és a megve vagy a borz meglátja árnyékát, akkor még negyven napig hideg lesz.
Ha hideg van, ráadásul havazik, akkor nemsokára tavasz lesz.
A hosszú jégcsap jó kukoricatermést ígér.
Jégbontó Hava (február)
3. napja
Kund (Könd) - Fejedelem, kazár fôméltóság, magyaroknál: vezér, fejedelem, törököknél: becsült, tisztelt.
Balázs napja, Szent Balázs püspök egy özvegyasszony fiának kivette a torkán akadt halszálkát. A fia megmentôjének hálából ételt és gyertyát vitt az anya. Ennek emlékét ôrzi a Balázs-áldás vagy balázsolás.
A balázsolás alkalmával a torokfájósokat parázsra vetett alma héjával megfüstölték, hogy ezzel enyhítsék a fájdalmat, betegséget és elûzzék a gonoszt.
Több évszázadra visszanyúló szokás szerint e napon tartották a Balázsjárást, amikor házról-házra vonulva toborozták a diákokat az iskolába.
Ha ezen a napon esik, akkor jég veri el nyáron a termést.
Baranyában, Szeged környékén is a szôlô négy sarkában megmetszenek egy-egy tôkét, hogy a madarak ne bántsák a termést.
Jégbontó Hava (február)
4. napja
Lelle -
Veronika napja, moldvai csángó alakjában Viron, legendabeli asszonyalak, aki a középkori jámbor néphagyomány, majd nyomában a keresztúti ájtatosság hatodik állomása szerint kendôjét nyújtja a kereszthordozástól verejtékezô Jézusnak: a kendôn rajtamaradt az Üdvözítô képmása.
Jégbontó Hava (február)
5. napja
Taksony - Géza fejedelem atyja, Árpád unokája.
Ágota napja, a nemes szûz Catania városában élt. A tiszttartó feslett életre akarja csábítani és kényszeríteni próbálja, hogy tagadja meg Jézust, és hogy áldozatot mutasson be a pogány isteneknek. Ágota ellenáll. A helytartó válogatott kínzásokkal gyötri és börtönbe vetteti. Itt hal meg (253). Mielôtt eltemették volna, egy szép, bársonyban és szép öltözettel ékesült ifjú század magával odajöve mindeneknek látására, kik mind Úristennek szent angyalai voltak.
Egy esztendô múlva nagy sebes tûzláng fakada ki az hegybôl és az várasra kezd jôni, azonban az Ágota koporsajáról levették a velumot, azaz fátylat és kifüggesztették a tûz ellen. A láva megállott és az Etna nem pusztította el a várost.
E napon szentelt kenyeret tesz a háztetô alá a privigyei szlovák nép, hogy a tûzvészt elkerülje.
Az Ágota-napi kenyérbôl egy darabkát a vízre tesznek, megmutatja, hogy hol van a vízbefúlt, így aztán ki tudják fogni.
E naphoz néhol az a hiedelem fûzôdik, ho
Jégbontó Hava (február)
6. napja
Gidula -
Dorottya ókeresztény szûz, vértanú. A négy Virgines Capitales egyike. A többi három: Antiochiai Margit, Alexandriai Katalin és Borbála.
Kedvelt nap farsangi mulatság tartására. (Gondoljunk Csokonai Dorottyára.).
A sárosi Szlankahermány (Hermanovce) szlovák népe szerint a Dorottya napján mosott ruha már megszárad a kerítésen, közeledik tehát a tavasz.
Velke Ostratice juhászai örülnek a Dorottya napi esônek, mert majd sok tejre számíthatnak.
Dorottya-nap idôjárási regulája közismert: "Ha Dorottya szorítja, Julianna tágítja." Vagyis, ha Dorottya-napkor fagy, akkor Julianna napjára (febr. 16.) megenyhül az idô.
Jégbontó Hava (február)
7. napja
Izsép -
Rómeó napja, az olasz eredetû férfinév jelentése: Rómába zarándokló; római.