Népi kalendárium
Melyik a gonoszjáró nap? Mikor lesz és mi az a Virágvasárnap? Mikor van a barkaszentelés? Mit jelent ha megszólal a pacsirta?
Őseink sok-sok megfigyelését, tapasztalatát már-már elfeledjük, ezért új rovatot indítottunk a LAPSZEMLE.hu jobb oldalán, a második oszlopban: a Népi kalendáriumot. Itt megtalálják a következő napok ősi magyar névnapjait, eseményeit vagy időjósló természeti jelenségeit is. Április első napjáról kiderül, hogy miért is ez a bolondok napja.
A következő hét napra ezt írja a LAPSZEMLE.hu népi kalendáriuma:
(A cikk a hírdetés után folytatódik)
Enyészet Hava (november)
30. napja
Szüvellô - A szívismerô tündér neve.
András napja. Szent András apostol a keleti egyház védôszentje az I. században élt. A hagyomány szerint átlósan ácsolt kereszten halt mártírhalált, ezért hívják az ilyen keresztet andráskeresztnek.
András napja a legjelentôsebb házasságjósló, varázsló nap. A lányoknak többnyire magányosan, titokban kellett ezeket a praktikákat elvégezniük. Például böjtöltek, a párnájuk alá férfi ruhanemût rejtettek.
A téli évnegyedkezdô mulatságok napja. András-nap utáni vasárnap kezdôdik advent, ettôl kezdve karácsonyig lakodalmas táncos összejövetelt nem tartanak.
Sokfelé ilyenkor már disznót vágnak, mert a hús már eltartható.
Álom Hava (December)
1. napja
Csák - Ütô - türk.
Eligius napja, a franciaországi Noyon püspöke († 660 táján), patkolókovács, majd ékszerész és ötvös volt, mellette a király tekintélyes tanácsadója. Urának halála után pappá szenteltette magát. Sokat buzgólkodott a pogány germánok megtérítésén.
Több nyugat-európai tájon régi foglalkozására emlékezve, a beteg lovak orvosa. Ilyenkor levágott lólábbal is ábrázolják. Ennél nevezetesebb azonban másik patronátusa. A középkori Európában az aranymívesek védôszentje. Mesterségének eszközeivel: kalapáccsal, csipesszel szokás ábrázolni.
Álom Hava (December)
2. napja
Aranka - Aranyocska
Melinda napja, a nôi név irodalmi eredetû: ezt a nevet adta Bánk bán feleségének D'Ussieux francia író 1775-ben egy elbeszélésében és Katona József innen vette át drámájához.
Álom Hava (December)
3. napja
Kemecse - Csónakocska, kis hajó - türk.
Advent 1. vasárnapja
Ferenc napja, Xavéri Ferenc elôkelô navarrai család sarjadéka, a Jézus Társaság egyik leghíresebb tagja, az Egyháznak Pál után alighanem legnagyobb térítô apostola (1506-1552), aki Távol-Keleten, fôleg Indiában és Japánban töltötte élete java részét. Az indiai Goa városában temették el. Az itt dühöngô pestis elmúlását mindjárt az ô közbenjárásának tulajdonították. 1622-ben avatták szentté.
Álom Hava (December)
4. napja
Zala - Patak, folyóvíz - indoeurópai
Borbála napja, népünk ajkán olykor Borbál, Borbálya, ókeresztény vértanú († 306). Borbála, akit apja ítélt halálra és saját kezüleg végzett ki, az utolsó perceiben így imádkozik Jézushoz: valaki az te szent nevedrôl megemléközik, és az én halálomról, bocsássad meg minden ô bûneit, és ne emléközzél meg róla az nagy ítéletnek napján.
Borbála a jó halál védôszentje.
Az állandó életveszélyben forgó bányásztársadalomnak Borbála a legtiszteltebb közép-európai védôszentje.
Szent Borbála füve (Barbarea stricta) ôseinknek kelevény, himlô, villámcsapás ellen kedvelt orvossága volt.
A Borbála-nap hiedelmei és szokásai hasonlóak a Luca-napéhoz, de a magyar nyelvterületen csak szórványosan terjedtek el. Borbála-napkor nem szabad fonni. A Mura-vidéken azért nem nyúlnak a rokkához, mert Borbála bedobná az ablakon az orsót, a fonál kóccá válna, és a marhák lábára tekeredne, azok pedig megsántulnának.
Nem szabad varrni, akárcsak Lucakor, mert bevarrná
Álom Hava (December)
5. napja
Sejbán - Mongol fejedelem.
Vilma napja, a nôi név a német Wilhelmina nôi névbôl ered, a Vilmos férfinév párja. Jelentése erôs akaratú védelmezô.
Álom Hava (December)
6. napja
Torzon -
Szent Miklós püspök a IV. században élt a kisázsiai Myra városában. Legendák szólnak Miklós püspök csodáiról, jótékonyságáról. A Miklós-napi ajándékozásnak vannak paraszti hagyományai.
Ismert volt a Miklós-járás, mely eredetileg középkori diákhagyomány volt. Európa szerte elterjedt, hogy Miklós püspök az ünnep elôestéjén kíséretével együtt betér olyan házakba, ahol gyerekek vannak, és ott vizsgáztatja, imádkoztatja, majd tudásuk és viselkedésük szerint jutalmazza, vagy virgáccsal fenyegeti ôket, illetve sokszor kíséretében lévô ördöggel fenyítteti.
A Miklós-napi tréfás gyóntatás is középkori diákhagyományból ered.
Falvainkban a Mikulás-napi ajándékozás szokása általában a 20. század elsô évtizedeiben városi hatásra terjedt el.
Szent Miklós püspököt a pékek, gabonakereskedôk, halászok, révészek, vízimolnárok, diákok, eladólányok, polgárvárosok, polgárok patrónusaként tisztelték. Személy és családnevek ôrzik emlékét.
A miklós-napi idôjárás mu